میاستنی گراویس

میاستنی گراویس نوعی بیماری عضلانیست که در این بیماری سیستم ایمنی باعث اختلال در جذب ماده ای به نام استیل کولین می شود که این ماده مسئول حرکت طبیعی ماهیچه می باشد.

علائم:

افتادگی پلاک ها

دو بینی

ضعف در عضلات گردن (بالا نگه داشتن سر)

مشکلات تنفسی

ضعف در عضلات صورت (اخم کردن، خندیدن)

مشکلات در بلعیدن

ناتوانی در بلند کردن اشیا

مشکلات در راه رفتن

ضعف عضلات و مشکل در حرکت اندام ها

اختلال تعادلی

اختلال در برخواستن از روی زمین

علل:

در این بیماری سیستم ایمنی بدن پروتئین هایی بنام پادتن تولبد می کند که گیرنده های عضلانی را مختل می کند. با اختلال گیرنده های عضلانی، عضلات نمی توانند سیگنال های عصبی را دریافت کنند، بنابراین دچار ضعف و مشکل می شوند. گاهی مشکلات ژنی باعث ایجاد این بیماری می شوند و گاهی برخی از محرک ها مثل سرطان می تواند باعث ایجاد این بیماری شود.

عوامل تشدید کننده بیماری میاستنی گراویس:

استرس

خستگی

فعالیت بیش از حد

درمان:

این بیماری بر اساس شدت، پیشرفت های متفاوتی دارد. گاهی این بیماران می توانند به زندگی طبیعی برگردند. بهترین درمان برای این بیماران درمان های توانبخشی شامل : فیزیوتراپی و طب سوزنی می باشد.

فیزیوتراپی: در فیزیوتراپی با کمک دستگاه های الکتریکی و تکنیک های مخصوص دستی، مسیر عصبی عضله تسهیل می شود و به بازگشت عملکرد طبیعی عضله کمک می کند و هم چنین با کمک تمرین درمانی و ورزش هایی که مخصوص این بیماری است حداکثر استقلال عملکردی بیماران بدست می آید.

علاوه بر این در مواقعی که شدت بیماری زیاد است با انجام فیزیوتراپی از پیشرفت مشکلات تنفسی و خشک شدن مفاصل می توان جلوگیری کرد.

طب سوزنی: با قرار گیری نیدل هایی در نقاط مخصوص عضله می توان تا حد امکان عملکرد طبیعی عضله را باز گرداند.

این نوشته در میاستنی گراویس ارسال و , , برچسب شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.