نرمی غضروف

نرمی غضروف  یا chondromalacia عامل بسیاری از دردهای ناحیه جلو زانو و یا پشت استخوان کشکک می باشد.بالا و پایین رفتن زیاد از پله، حرکان اسکات در درجات بیش از 40 ، نشستن طولانی روی دو زانو و یا بلند شدن زیاد از روی زمین، اختلاف طول دو اندام تحتانی، انحراف کشکک به دلیل کوتاهی بافت های خارج زانو و ران می تواند باعث افزایش فشار روی مفصل کشککی- رانی شده و غضروف مربوطه را نرم ومتخلخل کند طوریکه اگر درمان مناسب صورت نگیرد به طور کامل غضروف از بین رفته و باعث ایجاد ساییدگی می گردد.

 

نرمی غضروف زانو چه علائمی دارد؟

شایع ترین علامت نرمی غضروف زانو (کندرومالسی) درد زانو است که هنگام بالا و پایین رفتن از پله ها تشدید می شود.

– صدا دادن زانو

-ایجاد احساس فرو ریختن یا پیچ خوردن زانو

– درد در زمان نشستن برای مدت زمان طولانی یا زمان بلند شدن از حالت نشسته

– تورم

 

علت نرمی غضروف چیست؟

– ضعف ماهیچه های زانو

– بالا و پایین رفتن مداوم از پله ها

– دو زانو و چهار زانو نشستن طولانی

– جنسیت (در خانم ها شیوع بیش تری دارد)

– استفاده مفرط از زانو به دلایلی نظیر انجام ورزش های خاص

– سن: نرمی غضروف کشکک زانو بیش تر نوجوانان و جوانان را درگیر می کند. درد زانو در افراد مسن تر معمولا در نتیجه بیماری های دیگر نظیر آرتروز می باشد و نه سندروم درد کشککی.

 

نرمی غضروف چه عوارضی به دنبال دارد؟

در نتیجه ی درد نرمی غضروف کشکک زانو، انجام فعالیت های روزمره، مانند سر پا نشستن و بالا رفتن از پله ها مشکل می شود.

 

درمان های نرمی غضروف چیست؟

در ابتدا با معاینه فیزیکی بیمار که در کلینیک فیزیوتراپی سینا طب توسط متخصصین مجرب فیزیوتراپی به صورت رایگان انجام می شود، تشخیص داده می شود و در صورت نیاز به بیمار عکس برداری رادیولوژی توصیه می شود.

با استفاده از یک برنامه توانبخشی مناسب و اصلاح نحوه ی انجام فعالیت های خاص، اکثر افراد می توانند به خوبی در کلینیک فیزیوتراپی سینا طب درد نرمی غضروف زانو را درمان کنند.

پس از تشخیص علت نرمی غضروف، باید در نحوه ی حرکات و رفتار حرکتی اصلاح صورت گیرد و سپس توسط درمانی مناسب شامل طب سوزن خشک، فیزیوتراپی تخصصی و لیزر درمانی (جهت ترمیم غضروف) آسیب غضروف را به حداقل رساند.

 

طب سوزنی: با تقویت بافت های اطراف زانو باعث کنترل نرمی غضروف و پیشگیری از بدتر شدن آن می شود. هم چنین با آزادسازی عروق خونی اطراف غضروف باعث تقویت آن می شود.

هم چنین در افرادی که به دلیل مشکلاتی از قبیل درد معده، مشکلات گوارشی، اختلالات کبد و کلیه و… قادر به خوردن داروهای مسکن نیستند علاوه بر این افراد با قند خون بالا که در انجام برخی از درمان ها مانند تزریق داخل مفصل محدودیت دارند استفاده از این روش در بهبود درد بسیار مؤثر است.

لیزر درمانی: با ایجاد اثر ترمیمی باعث تقویت غضروف و بهبود نرمی غضروف مفصل می شود.

سوپر لیزر پرتوان که در کلینیک تخصصی سیناطب انجام می شود با تأثیر عمقی تر نسبت به سایر لیزرها سرعت و کیفیت ترمیم و درمان را بالاتر می برد.

دارو درمانی:

داروهای مسکن و ضد التهاب (دیکلوفناک ، ناپروکسن و…) جهت درد و التهاب این مشکل، کمک کننده است اما درمان کننده نیستند و درمان به وسیله انجام کارهای موضعی صورت می گیرد حتی قرص هایی که به اسم غضروف ساز هستند ( مانند گلوکزآمین و…)

 

برای پیشگیری از ایجاد نرمی غضروف چه باید کرد؟

– کاهش وزن

– گرم کردن بدن قبل از شروع فعالیت های ورزشی ( قبل از دویدن)

– انجام حرکات کششی: به منظور افزایش انعطاف پذیری بدن

– افزایش تدریجی شدت تمرینات ورزشی

– اصلاح کردن نحوه انجام کار یا فعالیت ( مانند دو زانو و چهار زانو نشستن )

 

برای سلامت زانو حتما موارد زیر را رعایت کنید:

از نشستن دو زانو و چهار زانو خودداری کنید.
طولانی نایستید.
حتما از دستشویی فرنگی استفاده کنید.
روزانه 20 دقیقه پیاده روی کنید.
هنگام بلند شدن از روی صندلی یا تخت خواب از دست ها کمک بگیرید.
عادت روی زمین نشستن را تغییر دهید و از صندلی استفاده کنید.

 

تمرین مناسب نرمی غضروف

مطابق تصویر زیر یک بالش در زیر زانو قرار دهید و به بالش فشار بیاورید ومچ پا را به سمت بالا بکشید. این تمرین را روزانه 2 بار و در هر بار 10 مرتبه انجام دهید. میزان مکث در انچام هر تمرین 10ثانیه می باشد.

مطابق تصویر زیر یک بالش در زیر زانو قرار دهید و به بالش فشار بیاورید. این تمرین را روزانه 2 بار و در هر بار 10 مرتبه انجام دهید. میزان مکث در انچام هر تمرین 10ثانیه می باشد.

مطابق تصویر زیر در حالت خوابیده زانوها را صاف کنید. ابتدا یک زانو را منقبض کنید و به پایین فشار بیاورید در همین حالت پا را 10 سانتیمتر از زمین بلند کنید. این تمرین را با هر دو پا انجام دهید. روزانه 2 بار و در هر بار 10 مرتبه انجام دهید. میزان مکث در انچام هر تمرین 10ثانیه می باشد.

مطابق تصویر زیر به شکم خوابیده و زانوها را به عقب تا جایی که ممکن است خم کنید  و در همان وضعیت 30 ثانیه نگه دارید و سپس 30 ثانیه صاف کنید. این تمرین را 2 بار در روز و هر بار 5 مرتبه انجام دهید.

مطابق تصویر زیر روی صدلی نشسته و زانوها را به نوبت تا زاویه 45 درجه بالا بیاورید و 10 ثانیه در همان وضعیت نگه دارید.

مطابق تصویر زیر به حالت چهار دست و پا روی زمین قرار بگیرید و زانو را در حالت خم به عقب بیاورید.

این نوشته در نرمی غضروف ارسال و , , , , , , , , , , , , , برچسب شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.